Class B Girls Basketball All-State Award History

Girls All-State Basketball dates back to the 1976 season.

2016-2017

First Team
Anna HolenJuniorLaMoure-Litchville-Marion 
Macey KvilvangSeniorNorth StarMiss BB Finalist
Morgan OlsonSeniorOur Redeemer'sMiss BB Finalist
Mikayla ReinkeSeniorKindred 
Mackenzie SparbySeniorWatford City 
Second Team
Zoie BreckheimerSeniorFinley-Sharon-Hope-Page 
Harmony BurnsSeniorTri-State 
Katie EntziSophomoreEdgeley-Kulm-Montpelier 
Brianna HonrudSeniorPowers Lake 
Kaity HoveFreshmanTrenton 
Abbie JilesSophomoreWesthope-Newburg 
Jonnah LeeSeniorVelva-Sawyer 
Maara NelsonSeniorCarrington 
Taylor RoehlJuniorGrant County 
Kari WolfeSeniorHarvey-Wells County 

2015-2016

First Team
Anna HolenSophomoreLaMoure-Litchville-Marion 
Macey KvilvangJuniorNorth Star 
Shaice MarxSeniorThompsonMiss BB Finalist
Katie MogenSeniorWatford CityMiss BB Finalist
Rylee NudellSeniorMaple ValleyMiss BB Finalist
Second Team
Olivia AndersonSeniorEdgeley-Kulm-Montpelier 
Maycie BrunelleSeniorTrenton-Trinity Christian 
Shea HeidlebaughSeniorRugby 
Abbie JilesFreshmanWesthope-Newburg 
Madison KaehlerSeniorFairmount-Campbell-Tintah 
Morgan OlsonJuniorOur Redeemer's 
Emily OverbySeniorThompson 
Paige SchmidtSeniorKidder County 
Sheyenne SchmidtSeniorBishop Ryan 
Alanna SicklerSeniorDickinson Trinity 
Krista UlmerSeniorShiloh Christian 
Lexy WittmayerSeniorRolette-Wolford 

2014-2015

First Team
Gabbie BohlSeniorBishop RyanMiss BB Finalist
Fallyn FreijeSeniorLakota-EdmoreMiss BB Finalist
Shaice MarxJuniorThompson 
Rylee NudellJuniorMaple Valley 
Hannah StewartSeniorBishop RyanMiss Basketball
Second Team
Sydney BentzSeniorGrant County 
Madison EricksonSeniorBerthold 
Hannah JacobsSeniorDivide County 
Katie MogenJuniorWatford City 
Cheyenne PackineauSeniorParshall 
Macie RomsdalSeniorCentral Cass 
Hannah SchlechtSeniorSargent Central 
Paige SchmidtJuniorKidder County 
Helen SchusterSeniorMidway-Minto 
Alanna SicklerJuniorDickinson Trinity 
Alli VandalSeniorRolla 

2013-2014

First Team
Faith DooleySeniorCentral CassMiss BB Finalist
Fallyn FreijeJuniorLakota-Edmore 
Shannon GalegherSeniorThompsonMiss BB Finalist
Rylee NudellSophomoreMaple Valley 
Hannah StewartJuniorBishop Ryan 
Second Team
Gabbie BohlJuniorBishop Ryan 
Hailee FarstveetSeniorBeach 
Sarah HaglerJuniorNorth Star 
Allie HeislerSeniorNorth Star 
Kennedy HenningsgardSeniorHillsboro-Central Valley 
Hannah JacobsJuniorDivide County 
Katie MogenSophomoreWatford City 
Mattie SchmittSeniorTowner-Granville-Upham 
Karlie SchroederSeniorNew Salem-Almont 
Bailey WaldalSeniorBeach 
Karleigh WeberSeniorThompson 

2012-2013

First Team
Ashley BentzSeniorGrant CountyMiss BB Finalist
Hannah BreskeSeniorCentral Cass 
Fallyn FreijeSophomoreLakota-Adams-Edmore 
Taylor HenningsgardSeniorHillsboro-Central ValleyMiss BB Finalist
Hannah StewartSophomoreBishop Ryan 
Second Team
Gabbie BohlSophomoreBishop Ryan 
Sheridon DewaldSeniorNapoleon 
Hailee FarstveetJuniorBeach 
Ashtin FreijeSeniorLakota-Adams-Edmore 
McKayla HaugebergSeniorWatford City 
Rylee NudellFreshmanMaple Valley 
Anika RovigJuniorBishop Ryan 
Sara SchwankeSeniorBenson County 
Cassie ThompsonSeniorGrafton 
Karleigh WeberJuniorThompson 
Kendra WeigelSeniorNapoleon 

2011-2012

First Team
Ashley BentzJuniorGrant County 
Spanky ClaytonSeniorWashburnMiss BB Finalist
Fallyn FreijeFreshmanLakota-Adams-Edmore 
Taylor HenningsgardJuniorCentral Valley 
Olivia JohnsonSeniorRichland 
Kayln SchneiderSeniorLinton-HMB 
Second Team
Hannah BreskeJuniorCentral Cass 
Sheridon DewaldJuniorNapoleon 
Kelcee DykinsSeniorBeach 
Hailee FarstveetSophomoreBeach 
McKayla HaugebergJuniorWatford City 
Kennedy HenningsgardSophomoreCentral Valley 
Brandy MessnerSeniorDakota Prairie 
Hannah StewartFreshmanBishop Ryan 
Emily ThompsonSeniorCarrington 
Emily WolfSeniorNew Salem-Almont 

2010-2011

First Team
Brittney DietzSeniorBeachMiss BB Finalist
Jessica HaleSeniorFour Winds-Warwick-Minnewaukan 
Katie KingSeniorKenmareMiss BB Finalist
Taylor KraftSeniorCentral CassMiss BB Finalist
Shauna LongSeniorStanding RockMiss BB Finalist
Second Team
Ashley BentzSophomoreGrant County 
Kenzie ChurchSeniorFairmount-Campbell-Tintah 
Sheridon DewaldSophomoreNapoleon 
Jessica HenningsgardSeniorCentral Valley 
Olivia JohnsonJuniorRichland 
Maggie LorenzSeniorHarvey-Wells County 
Sabrina RudeSeniorDakota Prairie 
Whitney SponslerSeniorThompson 
Emily ThompsonJuniorCarrington 
Abby WeinreisSeniorBeach 

2009-2010

First Team
Eli BenzSeniorKidder CountyMiss Basketball
Stef BohrerSeniorHazenMiss BB Finalist
Brittney DietzJuniorBeach 
Casey GeffreSeniorHankinsonMiss BB Finalist
Shauna LongJuniorStanding Rock 
Hailey LongtinSeniorNorth Border 
Second Team
Jordyn BenderSeniorNew England 
Lexi EricksonSeniorFordville-Lankin-Park River 
Sam HeierSeniorRay 
Jessica HenningsgardJuniorCentral Valley 
Katie KingJuniorKenmare 
Taylor KraftJuniorCentral Cass 
Maggie LorenzJuniorHarvey 
Allison OppSeniorHazen 
Dani SadowskySeniorKilldeer 
Whitney SponslerJuniorThompson 

2008-2009

First Team
Maggie EvensonSeniorHillsboro 
Shaunna KnifeSeniorBottineauMiss BB Finalist
Shauna LongSophomoreStanding Rock 
Katie RalstonSeniorFordville-Lankin-Park River 
Lindsey SandSeniorKidder County 
Second Team
Jordyn BenderJuniorNew England 
Katie BrademeyerSeniorOakes 
Kenzie ChurchSophomoreFairmount-Campbell-Tintah 
Justene EngelsSeniorNew Rockford-Sheyenne 
Bobbi GrannSeniorNew Rockford-Sheyenne 
Samantha HeierJuniorRay 
Katie HoudekSeniorGrafton 
Katie KingSophomoreKenmare 
Kendra MillerSeniorKenmare 
Allison OppJuniorHazen 

2007-2008

First Team
Samantha BaldwinSeniorGraftonMiss BB Finalist
Kylee BittnerSeniorHebron-Glen UllinMiss BB Finalist
Jenna GillettSeniorDakota PrairieMiss BB Finalist
Shaunna KnifeJuniorBottineau 
Christine MillerSeniorNew TownMiss Basketball
Second Team
Brittany AndersonSeniorBowman County 
Paige AndersonSeniorWatford City 
Kristin BearstailSeniorShiloh Christian 
Bobbi GrannJuniorMinnewaukan-Leeds 
Kristen KilloranSeniorMaple Valley 
Abby NassetSeniorBowman County 
Valerie ScherrSeniorHazelton-Moffit-Braddock 
Samantha SchmitSeniorFairmount-Campbell-TintahMiss BB Finalist
Courtney ThingstadSeniorVelva 
Brittany WirthSeniorStarkweather-Munich 

2006-2007

First Team
Ally BenderSeniorMohall-Lansford-Sherwood 
Kirstie GillettSeniorDakota PrairieMiss BB Finalist
Christine MillerJuniorNew Town 
Abby ReiterSeniorHatton-NorthwoodMiss BB Finalist
Kayla SchmidtSeniorBeulahMiss BB Finalist
Second Team
Brittany AndersonJuniorBowman County 
Paige AndersonJuniorWatford City 
Mandi BindasJuniorKindred 
Abby BratlienSeniorTioga 
Kristen CuypersSeniorLitchville-Marion-Montpelier 
Cristin HaaseJuniorLidgerwood 
Ashley HainesSeniorHillsboro 
Kristen KilloranJuniorMaple Valley 
Teryl NortonSeniorNew Salem 
Kayla RoemmichJuniorBottineau 
Kristina SchusterSeniorMidway-Minto 

2005-2006

First Team
Rebecca FeickertSeniorSheridan CountyMiss Basketball
Janell HuberSeniorLintonMiss BB Finalist
Sara NeubauerSeniorBottineauMiss BB Finalist
Kim OyloeSeniorTrenton 
Sara SorboSeniorAdams-Edmore 
Second Team
Kristen CuypersJuniorLitchville-Marion-Montpelier 
Whitney EckrothJuniorSteele-Dawson-Wing-Tuttle 
Marlee FinleySophomoreFour Winds-Warwick 
Kirstie GillettJuniorDakota Prairie 
Danielle GuilbertSeniorRolla 
MacKenzie MackSeniorScranton 
Kayla MillerSeniorKenmare 
Teryl NortonJuniorNew Salem 
Abby ReiterJuniorHatton-Northwood 
Kayla RoemmichSophomoreBottineau 
Jenny StrandSeniorOur Redeemer's 
Amber TitusSeniorHankinson 

2004-2005

First Team
Kayla BarenthsenSeniorPowers LakeMiss BB Finalist
Rebecca FeickertJuniorSheridan County 
Ashley KingSeniorNorthern CassMiss BB Finalist
Desiree MichelsSeniorBeach 
Hayley SchanilecSeniorMintoMiss BB Finalist
Second Team
Marlee FinleyFreshmanFour Winds-Warwick 
Whitney FlybergSeniorLinton 
Janell HuberJuniorLinton 
Liz MurphySeniorKilldeer 
Sara NeubauerJuniorBottineau 
Abby ReiterSophomoreHatton-Northwood 
Mallory SandSeniorSteele-Dawson-Wing-Tuttle 
Justine StremickSeniorLangdon 
Anna WeberSeniorSargent Central 
Maria WeigeltJuniorWells County 
Kris WellsSeniorNew Town 

2003-2004

First Team
Karla BeckSeniorStarkweather-Munich 
Ruthie DockterSeniorWashburnMiss Basketball
Cassie LeraasSeniorNorthern Cass 
Tracy MorsethSeniorLarimoreMiss BB Finalist
Carissa SchatzSeniorLintonMiss BB Finalist
Second Team
Kayla BarenthsenJuniorPowers Lake 
Leigh Ann BradySeniorFour Winds-Warwick 
Rebecca FeickertSophomoreSheridan County 
Amber LandSeniorKulm 
Danielle PetrickSeniorElgin-New Leipzig-Carson 
Jackie SandenSeniorWyndmere 
Hayley SchanilecJuniorMinto 
Sonny SchulzSeniorWatford City 
Jenny StrandSophomoreOur Redeemer's 
Justine StremickJuniorLangdon 

2002-2003

First Team
Karla BeckJuniorStarkweather-Munich 
Andrea BrodinaSeniorFordville-LankinMiss BB Finalist
Ruthie DockterJuniorWashburn 
Amy GrothSeniorGackle-StreeterMiss BB Finalist
Mallory UndlinSeniorMohallMiss BB Finalist
Second Team
Megan CallahanSeniorMay-Port CG 
Lori FrySeniorLisbon 
Kendra GrubbSeniorShiloh Christian 
Loni HallSeniorParshall 
Amanda KrahlerSeniorWells County 
Tracy MorsethJuniorLarimore 
Memory MuschaSeniorHarvey 
Adria NassetSeniorBowman 
Carissa SchatzJuniorLinton 
Allison SwensonSeniorGolden Valley-Dodge-Halliday 

2001

First Team
Brietta BowermanSeniorWing-Tuttle-Pettibone-RobinsonMiss BB Finalist
Ruthie DockterSophomoreWashburn 
Katie LorenzSeniorLangdonMiss Basketball
Nicole MeierSeniorDickinson Trinity 
Karna PlaineSeniorHattonMiss BB Finalist
Megan RotenbergerSeniorNorth Sargent 
Second Team
Karla BeckSophomoreStarkweather-Munich 
Elizabeth BruinsSeniorWatford City 
Danielle FraffordSeniorGolden Valley-Dodge-Halliday 
Amanda GirodatSeniorKindred 
Amy GrothJuniorGackle-Streeter 
Allison LawrenceSeniorFour Winds-Warwick 
Jennifer MausSeniorHatton 
Shannon SchmidtSeniorFlasher 
Loren SengerSeniorLinton 
Jennifer SundahlSeniorMohall 
Betsey VigSeniorMohall 

2000

First Team
Chelsea HausauerSeniorVelvaMiss BB Finalist
Elizabeth JahnerSeniorMottMiss BB Finalist
Katie LorenzJuniorLangdon 
Andrea RonderosSeniorWashburnMiss BB Finalist
Jamie StensgardSeniorOak GroveMiss BB Finalist
Second Team
Whitney AndersenSeniorWesthope-Newburg 
Jessica BeckSeniorStarkweather-Munich 
Sara BerglundSeniorHazen 
Megan GlynnSeniorEllendale 
Lindsey HaavenSeniorStarkweather-Munich 
Katie HoffmanSeniorTrenton 
Nicole MeierJuniorDickinson Trinity 
Jamie MillerSeniorMohall 
Karna PlaineJuniorHatton 
Kari WilcoxSeniorGarrison 
Jessica ZundelSeniorGackle-Streeter 

1999

First Team
Kinsey ColesSeniorHillsboroMiss BB Finalist
Chelsea HausauerJuniorVelva 
Aften MillerSeniorDickinson TrinityMiss BB Finalist
Andrea RonderosJuniorWashburn 
Lora SchauerSeniorWishekMiss Basketball
Second Team
Lindi GrothSeniorGackle-Streeter 
Elizabeth JahnerSeniorMott 
Jessica JamesSeniorAlexanderMiss BB Finalist
Katie LorenzSophomoreLangdon 
Karna PlaineSophomoreHatton 
Jamie StensgardJuniorOak Grove 
Courtney SyvertsenSeniorRichland 
Sara TonnesonSeniorBottineau 
Kari WilcoxJuniorGarrison 
Jessica ZundelJuniorGackle-Streeter 

1998

First Team
Andrea ChristensenSeniorWatford City 
Lindsey EliasonSeniorCentral ValleyMiss BB Finalist
Ginger SchanilecSeniorMinto 
Darcy SchmelingSeniorSouth HeartMiss BB Finalist
Jessie SlindeSeniorVelvaMiss BB Finalist
Second Team
Kinsey ColesJuniorHillsboro 
Lindi GrothJuniorGackle-Streeter 
Robyn HaugeJuniorBottineau 
Chelsea HausauerSophomoreVelva 
Kylee HutchinsSeniorTrenton 
Leah KlaboJuniorMay-Port CG 
Joanie LenzJuniorMidkota 
Sara McLeanSeniorOakes 
Aften MillerJuniorDickinson Trinity 
Jessi MostadJuniorLangdon 
Andrea RonderosSophomoreWashburn 
Sarah WhiteJuniorHazen 

1997

First Team
Molly AndersonSeniorWatford CityMiss BB Finalist
Kayla Blom Burke Central 
Lindsey EliasonJuniorCentral Valley 
Sara Heinle Washburn 
Kristeen Hoffman Munich-Starkweather 
Stacie SchorschSeniorRichardton-TaylorMiss BB Finalist
Erika Visto Oakes 
Second Team
Jessica Cottingham Underwood 
Stacy Hildreth Oak Grove 
Kara Holzwarth Pingree-Buchanan-Kensal 
Jen Ibach Linton 
Rami Kessler Wishek 
Marni Marquardt Lakota 
Sara McLeanJuniorOakes 
Jessie Miller Thompson 
Kim Power Langdon 
Darcy SchmelingJuniorSouth Heart 
Sue Schumacher Linton 

1996

First Team
Molly AndersonJuniorWatford City 
Jayne BoeddekerSeniorMintoMiss BB Finalist
Tennille Bullinger Dickinson Trinity 
Margaret Cropp Verona 
Rachel Hinkelmann Linton 
Kara Holzwarth Pingree-Buchanan-Kensal 
Second Team
Jessica Anderson Starkweather-Munich 
Amber Bilden Northwood 
Kayla Blom Burke Central 
Cari Burchill Hope-Page 
Lisa Carlson Washburn 
Rami Kessler Lehr-Wishek 
Katie Kilichowski Minto 
Marlo Lindsey Divide County 
Stacie SchorschJuniorRichardton-Taylor 
Meredith Vesterso Border 

1995

First Team
Chantel DarrasSeniorDivide CountyMiss BB Finalist
Tonia JonesSeniorThompsonMiss BB Finalist
Lisa MausSeniorHattonMiss Basketball
Katie RichardsSeniorHope-PageMiss Basketball
Nina ToppSeniorMidkotaMiss Basketball
Second Team
Andrea Belgarde Hazen 
Michelle Busch Northwood 
Stephanie Grantier Watford City 
Jordan Jiskra Bottineau 
Joelle Larson Leeds 
Paige Larson Burke Central 
Becky Lefebre Hettinger 
Cindy Mund Milnor 
Carrie Sorenson Washburn 
Meredith Vesterso Border 
Sarah Weisser Linton 

1994

First Team
Jessi MellandSeniorHazenMiss BB Finalist
Katie RichardsJuniorHope-Page 
Brenna StefonowiczSeniorDivide CountyMiss Basketball
Nina ToppJuniorMidkota 
Kami Winger Midway-Fordville-Lankin 
Second Team
Chantal DarrasJuniorDivide County 
Tonia JonesJuniorThompson 
Julie Kudrna Dickinson Trinity 
Jill Lechler New England-Regent 
Sherrice Lemar Rugby 
Kari Lettenmaier Rogers North Central 
Jenny LundeSeniorMohallMiss BB Finalist
Lisa MausJuniorHatton 
Ruth Suarez Oak Grove 
Haylee UeckerSeniorLangdonMiss BB Finalist

1993

First Team
Kara BaileySeniorBishop RyanMiss BB Finalist
Tanya FischerSeniorBowmanMiss Basketball
Kristi FisherSeniorKilldeerMiss BB Finalist
Stephanie KlineSeniorAlexanderMiss BB Finalist
Brenna StefonowiczJuniorDivide County 
Second Team
Mandy Baker Tolna 
Jessica Braeger Edgeley 
Carla Brunsell New Town 
Melissa Gjellstad Velva 
Heidi Hannig Oriska 
Sherrice Lemar Rugby 
Jenny LundeJuniorMohall 
Sunny Spoonland Park River 
Tammy Talbot Max 
Jessica Wolff New Salem 

1992

First Team
Tara FiechtnerSeniorMidkotaMiss BB Finalist
Tanya FischerJuniorBowman 
Stephanie KlineJuniorAlexander 
Maren LoeSeniorWashburnMiss BB Finalist
Rachel OttoSeniorNew RockfordMiss BB Finalist
Second Team
Kara BaileyJuniorBishop Ryan 
Kim Bender Washburn 
Carla Brunsell New Town 
Sara Fetsch Langdon 
Chanda Kuehl Oakes 
Carla Njos Ray 
Tina Plecity Dickinson Trinity 
Shelly Salwei Lehr-Wishek 
Telissa Slaubaugh Wolford 
Sunny Spoonland Park River 
Tammy Talbot Max 
Nina ToppFreshmanMidkota 

1991

First Team
Tracey BurkhartSeniorDes Lacs-BurlingtonMiss BB Finalist
Diana EvansSeniorStarkweatherMiss BB Finalist
Beth KoppangSeniorMayville-PortlandMiss BB Finalist
Rachel OttoJuniorNew Rockford 
Christy WaldalSeniorBeachMiss Basketball
Second Team
Tara FiechtnerJuniorMidkota 
Tanya FischerSophomoreBowman 
Kristi Fisher Killdeer 
Kelly Hanson Richland 
Kim Jacobson Midkota 
Maren LoeJuniorWashburn 
Kim Musland Edgeley-Jud 
Carla Njos Ray 
Patty Vandenburg Flasher 
Molly ZimmerSeniorKenmareMiss BB Finalist

1990

First Team
Sheri KleinsasserSeniorCarringtonMiss BB Finalist
Beth KoppangJuniorMayville-Portland 
Lynette MundSeniorMilnorMiss Basketball
Christy WaldalJuniorBeach 
Jackie WaldalSeniorBeachMiss BB Finalist
Second Team
Rachelle Bubach Towner 
Tracey BurkhartJuniorDes Lacs-Burlington 
Trina Elsperger Cando 
Sara Heringer Watford City 
Rhonda Leinius Beulah 
Deb OldenburgerSeniorNapoleonMiss BB Finalist
Rachel OttoSophomoreNew Rockford 
Ellie Rettig Alexander 
Jamelle Scott Beach 
Molly ZimmerJuniorKenmare 

1989

First Team
Char Burchill Page 
Roxanne EberleSeniorNorth CentralMiss BB Finalist
Tami JacobsonSeniorAlexanderMiss BB Finalist
Ranelle LeierSeniorEsmond-MaddockMiss BB Finalist
Lynette MundJuniorMilnor 
Annette Schommer Munich 
Second Team
Abby Baertsch Marion-Montpelier 
Anita Boeddeker Hillsboro 
Tracey BurkhartSophomoreDes Lacs-Burlington 
Marn Heggen Watford City 
Beth KoppangSophomoreMayville-Portland 
Rhonda Leinius Beulah 
Deb OldenburgerJuniorNapoleon 
Rachel OttoFreshmanNew Rockford 
Ann Schumacher Bisbee-Egeland 
Jamelle Scott Beach 
Christy WaldalSophomoreBeach 
Molly ZimmerSophomoreKenmare 

1988

First Team
Denise KitschSeniorStarkweatherMiss BB Finalist
Jodi Landseidel Washburn 
Barb Schmidt Marion-Montpelier 
Nadine SchmidtSeniorBraddockMiss Basketball
Lynae WagnerSeniorMaxMiss BB Finalist
Second Team
Angie Bryl Hillsboro 
Kari Farstveet Beach 
Tammy Froehlich Belfield 
Tami JacobsonJuniorAlexander 
Ranelle LeierJuniorEsmond-Maddock 
Nikki Mogen Watford City 
Lynette MundSophomoreMilnor 
Deb OldenburgerSophomoreNapoleon 
Jacqui Short Glenfield-Sutton-McHenry 
Carey Waldal Beach 

1987

First Team
Danielle DarrasSeniorColumbusMiss BB Finalist
Deb HaroldsonSeniorFinley-SharonMiss BB Finalist
Margie MadlerSeniorNew England St. Mary'sMiss BB Finalist
Nadine SchmidtJuniorBraddock 
Wanda SchwabSeniorEsmond-MaddockMiss Basketball
Second Team
Tracy Bowers Sherwood 
Mary Detenacour Beach 
Tami JacobsonSophomoreAlexander 
Teddi Jo Johnson Hope 
Denise KitschJuniorStarkweather 
Lana Safratowich New England St. Mary's 
Barb Schmidt Marion-Montpelier 
Karen Schuler Munich 
Kay Turnquist Watford City 
Tracy Vollink Lisbon 
Lynae Wagner Max 
Carey Waldal Watford City 

1986

First Team
Beth IhrySeniorHopeMiss BB Finalist
Rhonda SchneeklothSeniorMaple ValleyMiss BB Finalist
Wanda SchwabJuniorEsmond 
Michelle ThykesonSeniorFinley-SharonMiss BB Finalist
Tammy WaldalSeniorWatford City 
Second Team
Rissa Andres Pingree-Buchanan 
Shelly Andrews Bowman 
Danielle DarrasJuniorColumbus 
Rachel Graber Wolford 
Deb HaroldsonJuniorFinley-Sharon 
Stephanie Hillerud Washburn 
Margie MadlerJuniorNew England St. Mary's 
Tracey Martin Oak Grove 
Sandy Neiss Surrey 
Sue Neiss Surrey 
Kim Overton Cando 
Nadine SchmidtSophomoreBraddock 
Donita Stenson North Central 

1985

First Team
Heidi CollinsSeniorPark River 
Lisa HernerSeniorWiltonMiss BB Finalist
Whitney MeierSeniorRollaMiss Basketball
Rhonda SchneeklothJuniorMaple Valley 
Emily ShilhanekSeniorWashburnMiss BB Finalist
Michelle ThykesonJuniorFinley-Sharon 
Second Team
Shelly AndrewsJuniorBowman 
Melodee CowleySeniorDivide County 
Jody ElkinSeniorRichardton-Taylor 
Beth HerzogSeniorCavalier 
Beth IhryJuniorHope 
Sarah IhrySeniorHope 
Jody MauchSeniorHankinson 
Julie PetersonJuniorMilnor 
Wanda SchwabSophomoreEsmond 
Andrea StelterSeniorNew Leipzig 
Tammy WaldalJuniorWatford City 
Kathy ZerenSeniorNew England St. Mary's 

1984

First Team
Lisa HernerJuniorWilton 
Jane HodnySeniorLankinMiss BB Finalist
Whitney MeierJuniorRolla 
Shari MillerSeniorLakota 
Emily ShilanekJuniorWashburn 
Pat SmykowskiSeniorLidgerwoodMiss Basketball
Second Team
Colleen AndersonSeniorPowers Lake 
Kami AndersonSeniorRock Lake 
Carmen DuttenheferSeniorDodge 
Becky HenrySeniorWesthope 
Beth IhrySophomoreHope 
Kristie PoyzerSeniorHillsboro 
Lisa RinasSeniorBisbee-Egeland 
Rhonda SchneeklothSophomoreMaple Valley 
Jody SchwabSeniorEsmon 
Teri ThompsonSeniorHatton 
Kathy ZerenJuniorNew England St. Mary's 

1983

First Team
Whitney MeierSophomoreRolla 
Kim Ogden Washburn 
Pat SmykowskiJuniorLidgerwood 
Jill Solem Wildrose-Alamo 
Jola Streifel Esmond 
Second Team
Mary Axtman Burke Central 
Carla Christofferson Tolna 
Sheri Hagler Bisbee-Egeland 
Rebecca HenryJuniorWesthope 
Lisa HernerSophomoreWilton 
Marsha Hernes Alexander 
Jane HodnyJuniorLankin 
Kristi Loll Hankinson 
Lisa RinasJuniorBisbee-Egeland 
Lora Schloss Napoleon 

1982

First Team
Kara Herbst Lisbon 
Whitney MeierFreshmanRolla 
Kim Ogden Center 
Rita Olson Divide County 
Pat SmykowskiSophomoreLidgerwood 
Second Team
Naomi Anderson Starkweather 
Ramona Berthold Larimore 
Lisa Clark New England 
Jinger Gustafson Larimore 
Carol Klemisch Drayton 
Kara Martin Chaffee 
LaDawn Molander Divide County 
Jill Solem Wildrose 
Jola Streifel Esmond 
Kim Tabor Maple Valley 

1981

First Team
Jackie Alme Karlsruhe 
Betsy Emerson Beach 
Kara Herbst Lisbon 
Mary Neiss Surrey 
Sheri Oxton Hope 
Second Team
Jo Hochstetler Wolford 
Teri Loe McVille 
Kathy McPeak Wing 
Rita Olson Divide County 
Nancy Volk Ray 
Third Team
Lori George Midway 
Wendy Hagler Bisbee-Egeland 
Lori Kilber Mott 
Laura Klein Surrey 
Diane Krueger Max 
Toni Lodoen Westhope 
Kara Martin Chaffee 
Courtney Meier Rolla 
Pat SmykowskiFreshmanLidgerwood 
Jill Solem Wildrose 

1980

First Team
Jodee Bock Lisbon 
Laurie Hagler Bisbee-Egeland 
Heidi Ihry Hope 
Karen Ihry Hope 
Margaret Kuchar Edmore 
Second Team
Cathy Agnes Rolette 
Melissa Hagel Balta 
Sharon Huisinga Wishek 
Tammy Ireland Garrison 
Kathy Koshney Cando 
Kathy Mitzel Wolford 
Donna Pusc Parshall 

1979

First Team
Lisa Beck Munich 
Billie Dixon Watford City 
Shelly Hall Munich 
Laura Hummel Hague 
Margaret Kuchar Edmore 
Second Team
Jodee Bock Lisbon 
Lori Cook Woodworth 
Laurie Hagler Egeland 
Karen Ihry Hope 
Vicki Moore Taylor 
Mary Tennefos Oak Grove 

1978

First Team
Billie Dixon Watford City 
Carol Dobitz New England St. Mary's 
Laurie Helling Lakota 
Laura Hummel Hague 
Tara Kreklau Munich 
Second Team
Bonnie James Alexander 
Jennifer Lange Maple Valley 
Janelle Rinas Rock Lake 
Charlene Stromsodt Cooperstown 
Jodi Uecker Hettinger 

1977

First Team
Laurie Helling Lakota 
Laura Hummel Hague 
Lori Knetter Lakota 
Jean Patrick Wilton 
Jean Roise Berthold 
Second Team
Penny Andrist Divide County 
Laurie Bakke Thompson 
Nancy Halda Mayville-Portland 
Monica Mayer New Town 
Karen Senger Crary 

1976

First Team
Sandy Clark New England 
Donna Flynn Scranton 
Lori Knetter Lakota 
Theresa Rinas Rock Lake 
Jean Roise Berthold 
Second Team
Dori Briss McHenry 
Tara Kreklau Alsen 
Monica Mayer New Town 
Rita Romanyshyn Belfield 
Donna Wallin Noonan