Class A Boys Basketball All-State Award History

Boys All-State Basketball dates back to the 1963-1964 season.
All-State was a combined Class A/B award for the first 13 seasons.

2016-2017

First Team
KyJuan JohnsonSeniorMinotMr. BB Finalist
Jacob MertensSeniorDevils LakeMr. BB Finalist
Aanen MoodySeniorDickinsonMr. Basketball
Jake PaperSeniorFargo DaviesMr. BB Finalist
Siman SemSeniorFargo NorthMr. BB Finalist
Second Team
Justin EnggSeniorMinot 
Jordan MeidingerSeniorDickinson 
Joe PistoriusJuniorWest Fargo 
Trae StecklerJuniorMandan 
Matt VeitSeniorFargo Davies 

2015-2016

First Team
DeSean EikensSophomoreWilliston 
Dalton FeeneySeniorBismarck CenturyMr. BB Finalist
Jacob MertensJuniorDevils Lake 
Aanen MoodyJuniorDickinson 
Siman SemJuniorFargo North 
Second Team
Ahmed AdenSeniorWest Fargo 
Braedan HansonSeniorGrand Forks Red RiverMr. BB Finalist
KyJuan JohnsonJuniorMinot 
Braydon LundSeniorMinotMr. BB Finalist
Noah WanzekSeniorJamestownMr. BB Finalist

2014-2015

First Team
Melvin CollinsSeniorWest Fargo 
DeSean EikensFreshmanWilliston 
Dalton FeeneyJuniorBismarck Century 
Dakota HalvorsonSeniorMinotMr. BB Finalist
Blaze IrwinSeniorWahpeton 
Second Team
Kelvin CagaSeniorFargo Shanley 
Riley HendersonSeniorBismarck Century 
Nathan MartinSeniorTurtle Mountain 
Jacob MertensSophomoreDevils Lake 
Eric RingdahlJuniorWest Fargo Sheyenne 
Noah WanzekJuniorJamestown 

2013-2014

First Team
Chad BartoshSeniorGrand Forks Red River 
Tanner KretchmanSeniorFargo DaviesMr. Basketball
Tyler RudolphSeniorBismarck CenturyMr. BB Finalist
Tyler SchaferSeniorBismarck 
Patrick StromSeniorFargo Shanley 
Ben WeisbeckSeniorBismarck St. Mary'sMr. BB Finalist
Second Team
Jayden FergusonSeniorWilliston 
Andrew KozlowskiSeniorFargo Davies 
Colton LloydSeniorFargo South 
Travis SchockSeniorWest Fargo 
Darius SparksSeniorBismarck St. Mary's 

2012-2013

First Team
Erron CollinsSeniorMandanMr. BB Finalist
A.J. JacobsonSeniorFargo ShanleyMr. Basketball
Tanner KretchmanJuniorFargo Davies 
Mac KroeplinSeniorGrand Forks Red RiverMr. BB Finalist
Nate MertensSeniorDevils LakeMr. BB Finalist
Ben WeisbeckJuniorBismarck St. Mary's 
Second Team
Chase CarpenterSeniorValley City 
Jordan KriegSeniorDickinson 
Tyler RudolphJuniorBismarck Century 
Darius SparksJuniorBismarck St. Mary's 
Patrick StromJuniorFargo Shanley 

2011-2012

First Team
Mack ArvidsonSeniorGrand Forks Red RiverMr. BB Finalist
Devin CoyleSeniorMandanMr. BB Finalist
Tom FraaseSeniorBismarck Century 
A.J. JacobsonJuniorFargo Shanley 
Dexter WernerSeniorBismarckMr. BB Finalist
Second Team
Jeremy BontjesSeniorWahpeton 
Mac KroeplinJuniorGrand Forks Red River 
Nate MertensJuniorDevils Lake 
Brady SyversonSeniorFargo North 
Ben WeisbeckSophomoreBismarck St. Mary's 

2010-2011

First Team
Ben ErickstadSeniorDevils Lake 
Joe HanstadSeniorDickinsonMr. BB Finalist
Justin LedgerSeniorBismarck Century 
Josh RodenbikerSeniorFargo Shanley 
Nick SchultzSeniorFargo NorthMr. BB Finalist
Dexter WernerJuniorBismarck 
Second Team
Mack ArvidsonJuniorGrand Forks Red River 
Devin CoyleJuniorMandan 
J.R. GunvilleSeniorTurtle Mountain 
A.J. JacobsonSophomoreFargo Shanley 
DeWayne LigginsSeniorBismarck 

2009-2010

First Team
Jalen FinleySeniorBismarck 
Joe HanstadJuniorDickinson 
Bryan KielpinskiSeniorMandanMr. BB Finalist
Nik SavageauSeniorFargo NorthMr. BB Finalist
Luke SchreinerSeniorGrand Forks Red River 
Second Team
Tyler EikenSeniorWilliston 
Josh RodenbikerJuniorFargo Shanley 
Nick SchultzJuniorFargo North 
C.J. VingerSeniorWilliston 
Dexter WernerSophomoreBismarck 

2008-2009

First Team
Bryant FriskopSeniorWahpeton 
Joe HanstadSophomoreDickinson 
Bryan KielpinskiJuniorMandan 
Brent QvaleSeniorWillistonMr. BB Finalist
Luke SchreinerJuniorGrand Forks Red River 
Second Team
Andrew CrosbySeniorMinot 
Jordan MaurerSeniorMandan 
Jason MochSeniorWest Fargo 
Nik SavageauJuniorFargo North 
Jordan ThilmonySeniorMandan 

2007-2008

First Team
Jordan AllardSeniorFargo SouthMr. BB Finalist
Zac ElgieSeniorMinot 
Tanner FarkasSeniorWest Fargo 
Luke MartinezSeniorBismarck 
Jordan MaySeniorFargo NorthMr. BB Finalist
Second Team
Seth DyeSeniorWest Fargo 
B.J. MertensSeniorDevils Lake 
Jordan MertensSeniorDevils Lake 
Brent QvaleJuniorWilliston 
Landon RachelSeniorJamestown 

2006-2007

First Team
Justin BelohlavekSeniorMandanMr. BB Finalist
Zac ElgieJuniorMinot 
Tate KickSeniorDickinsonMr. BB Finalist
Brian QvaleSeniorWillistonMr. Basketball
Jordan WilhelmSeniorBismarckMr. BB Finalist
Second Team
Tanner FarkasJuniorWest Fargo 
Marcus FridleySeniorDickinson 
Jon KramerSeniorWahpeton 
Jordan MayJuniorFargo North 
B.J. MertensJuniorDevils Lake 

2005-2006

First Team
Shane DuchshererSeniorMinot 
Eric ErdmannSeniorFargo NorthMr. BB Finalist
Tate KickJuniorDickinson 
Travis MertensSeniorDevils LakeMr. Basketball
Jordan WilhelmJuniorBismarck 
Second Team
John FraaseSeniorBismarck Century 
Jon KramerJuniorWahpeton 
Jake LandrySeniorGrand Forks Central 
Brian QvaleJuniorWilliston 
Evan SavageauSeniorFargo South 

2004-2005

First Team
Ryan BognerSeniorDickinson 
Jordan EngelhardtSeniorBismarckMr. BB Finalist
Matt GeiselhartSeniorWahpeton 
James HennessySeniorWillistonMr. Basketball
Chris LeierSeniorMandanMr. BB Finalist
Travis MertensJuniorDevils Lake 
Second Team
Eric ErdmannJuniorFargo North 
John FraaseJuniorBismarck Century 
Brian QvaleSophomoreWilliston 
Ryan SwallowSeniorGrand Forks Central 
Tory WilliamsSeniorFargo South 

2003-2004

First Team
Matt AakreSeniorWahpeton 
Lucas MoormannSeniorDickinsonMr. Basketball
Eric RongenSeniorDevils Lake 
Josiah ThunshelleJuniorBismarck 
Thomas VerDouwSeniorBismarck St. Mary's 
Second Team
Matt AbentrothSeniorGrand Forks Red River 
Jordan EngelhardtJuniorBismarck 
Tyler JangulaSeniorWilliston 
Brandon KreitingerJuniorGrand Forks Central 
Chris LeierJuniorMandan 
Jeremiah WurzbacherSeniorFargo South 

2002-2003

First Team
Drew HysjulienSeniorGrand Forks Central 
Tyler KoenigSeniorFargo NorthMr. Basketball
Tyler LarsonSeniorFargo South 
Troy OttSeniorDickinsonMr. BB Finalist
Casey SchmitzSeniorWilliston 
Matt WitwerSeniorMinotMr. BB Finalist
Second Team
Jimmy HoySeniorWest Fargo 
Andy MillerSeniorBismarck Century 
Lucas MoormannJuniorDickinson 
Morgan RanstromSeniorFargo Shanley 
Matt StenehjemSeniorGrand Forks Red River 

2001-2002

First Team
Tyler KoenigJuniorFargo North 
Tommy LeikasSeniorFargo NorthMr. Basketball
Mark RiedingerSeniorBismarck St. Mary'sMr. BB Finalist
Clint SchilkeSeniorBeulah 
Matt WitwerJuniorMinot 
Second Team
Jason BitzSeniorBismarck St. Mary's 
Scott DelormeSeniorWilliston 
Kent FredricksonSeniorMinot 
Kiel LaFountaineSeniorTurtle Mountain 
Ross OlsonSeniorFargo South 
Aaron WaldSeniorBismarck St. Mary's 
Preston WhiteSeniorGrand Forks Red River 

2000-2001

First Team
Tyler DahlenSeniorFargo NorthMr. BB Finalist
Adam DobmeierSeniorFargo SouthMr. Basketball
Josh OlsonSeniorBeulah 
Jason PalmerSeniorDevils Lake 
Jake SchmitzSeniorWillistonMr. BB Finalist
Second Team
Travis BraunagelSeniorFargo South 
Justin CrossSeniorJamestown 
Adam JacobsonSeniorFargo Shanley 
Kiel LaFountaineJuniorTurtle Mountain 
Adam RoodSeniorBismarck 

1999-2000

First Team
Robert DobsonSeniorMinot 
Jon GodfreadSeniorGrand Forks Red RiverMr. BB Finalist
Nathan NatwickSeniorBismarckMr. BB Finalist
Josh OlsonJuniorBeulah 
Tyrone TerrySeniorValley CityMr. Basketball
Second Team
Casey AmundsonSeniorWest Fargo 
Justin CrossJuniorJamestown 
Adam DobmeierJuniorFargo South 
Will SpencerSeniorBismarck Century 
Brian VerDouwSeniorBismarck St. Mary's 

1998-1999

First Team
Chuck ArchambaultSeniorBismarckMr. BB Finalist
Jeff BrandtSeniorMinotMr. Basketball
Josh JohnsonSeniorDevils LakeMr. BB Finalist
Jared KeavenySeniorWahpeton 
Mark OlsonSeniorMinot 
Second Team
Kent BlomsSeniorMinot 
Dan DahlSeniorFargo Shanley 
Brian DeVillersSeniorGrand Forks Red River 
Jade JahnerSeniorFargo North 
Ryan JohnsonSeniorDevils Lake 
Tom VoleskySeniorBeulah 
Jason WenellSeniorFargo South 

1997-1998

First Team
Chuck ArchambaultJuniorBismarck 
Jeff BoscheeSeniorValley CityMr. Basketball
Nick JacobsonJuniorFargo Shanley 
Josh JohnsonJuniorDevils Lake 
Scott MajkrzakSeniorWest FargoMr. BB Finalist
Second Team
Jaden BlakeSeniorDickinson 
Brooks BollingerSeniorGrand Forks Central 
Dan DahlJuniorFargo Shanley 
Jason DuppongSeniorBismarck St. Mary's 
Jared KeavenyJuniorWahpeton 
Karl PopeSeniorBismarck Century 

1996-1997

First Team
Jeff BoscheeJuniorValley City 
Shane DettmannSeniorBismarckMr. BB Finalist
David GourneauSeniorTurtle Mountain 
Nick JacobsonSophomoreFargo Shanley 
Scott MajkrzakJuniorWest Fargo 
Travis SturdevantSeniorBismarck CenturyMr. Basketball
Second Team
Dan DahlSophomoreFargo Shanley 
Mark KinnebrewSeniorMinot 
Jeremy LeischnerSeniorBismarck Century 
Tyson ParisienSeniorTurtle Mountain 
Mark WeilerSeniorFargo South 

1995-1996

First Team
Brett BerrymanSeniorMinot 
Justin JohnsonSeniorDevils LakeMr. BB Finalist
Hunter ReinkeSeniorWahpetonMr. BB Finalist
Blaine RistvedtSeniorWest FargoMr. BB Finalist
Kenny YoungerSeniorMinotMr. Basketball
Second Team
Dean BartschSeniorMinot 
Jeff BoscheeSophomoreValley City 
Kermit CooperSeniorDevils Lake 
Joe FordSeniorGrand Forks Central 
Tyson ParisienJuniorTurtle Mountain 

1994-1995

First Team
Russell ArchambaultJuniorBismarck 
Kelly HoweSeniorBismarck CenturyMr. BB Finalist
Justin JohnsonJuniorDevils Lake 
Travis SchillingSeniorFargo SouthMr. BB Finalist
Dan UptonSeniorMinotMr. BB Finalist
Second Team
Joe BearstailSeniorBismarck 
Cole DelmoreSeniorBismarck Century 
Jamie KeplinSeniorTurtle Mountain 
Blaine RistvedtJuniorWest Fargo 
Kenny YoungerJuniorMinot 

1993-1994

First Team
Preston FleckSeniorMandan 
Josh HansenSeniorGrand Forks CentralMr. BB Finalist
Kyle McKinnonSeniorWest Fargo 
Dan MurraySeniorBismarckMr. BB Finalist
Jamie WagnerSeniorMandanMr. BB Finalist
Second Team
Ben BuchholtzSeniorBismarck Century 
Chris FordSeniorGrand Forks Central 
Jesse IsaakSeniorJamestown 
Brian MansonSeniorMinot 
Chris OsbornSeniorFargo North 
Shannon PetersonSeniorBismarck 

1992-1993

First Team
Travis BjerkeSeniorValley City 
Jeremy HussSeniorWillistonMr. BB Finalist
Mark MattsonSeniorWest FargoMr. BB Finalist
Eugene MonetteSeniorTurtle Mountain 
Randy TorgrimsonSeniorWest FargoMr. Basketball
Second Team
Toby AeiltsSeniorValley City 
Wade ChristiansonSeniorDickinson 
Destin ColesSeniorValley City 
Randy LewisSeniorMinot 
Tim NeuharthSeniorFargo Shanley 

1991-1992

First Team
Mike BirrenkottSeniorWest FargoMr. BB Finalist
Jeremy HussJuniorWilliston 
Jeff StevensSeniorFargo SouthMr. BB Finalist
Randy TorgrimsonJuniorWest Fargo 
Chris YoungSeniorMinot 
Second Team
Jim BreuerSeniorBismarck Century 
Wade ChristiansonJuniorDickinson 
Mike FitznerSeniorValley City 
Tom LeifurSeniorBismarck 
Dustin PayneSeniorFargo Shanley 

1990-1991

First Team
Trenton BeanSeniorWest Fargo 
Rusty GilletteSeniorBismarckMr. BB Finalist
Bart MansonSeniorMinotMr. Basketball
John RuffSeniorJamestownMr. BB Finalist
Jeff StevensJuniorFargo South 
Second Team
Mike BirrenkottJuniorWest Fargo 
Matt GuentherSeniorBismarck Century 
Cory HornbacherSeniorBishop Ryan 
Brett InnigerSeniorFargo South 
Steve KraljicSeniorBishop Ryan 
Mike WieserSeniorFargo South 

1989-1990

First Team
Ron AllardSeniorWillistonMr. BB Finalist
Bart MansonJuniorMinot 
Kevin MillerSeniorRugby 
Wayne RileySeniorGrand Forks Red River 
Greg StephensSeniorFargo SouthMr. BB Finalist
Second Team
Marlon BankstonSeniorGrand Forks Central 
Trenton BeanJuniorWest Fargo 
Chris BuchholtzSeniorBismarck Century 
Jason FillerSeniorMinot 
Troy StoneSeniorDickinson 

1988-1989

First Team
Chris GardnerSeniorFargo SouthMr. Basketball
John Hardy Dickinson 
Chris HeetlandSeniorValley CityMr. BB Finalist
Ross MansonSeniorMinotMr. BB Finalist
Dave RobertsonSeniorGraftonMr. BB Finalist
Jeff SchulzSeniorBismarck CenturyMr. BB Finalist
Second Team
Kyle Bauer Valley City 
Kyle Berg West Fargo 
Lee Demarais Bismarck Century 
Shawn Knutson Jamestown 
Garth Limke Bishop Ryan 
Tony Paper Fargo South 
Mike Ressler Mandan 

1987-1988

First Team
Brent HansonSeniorDevils Lake 
Troy HartmannSeniorBismarckMr. BB Finalist
Steve KoenigSeniorJamestownMr. BB Finalist
Craig LarsonSeniorGrand Forks Red RiverMr. BB Finalist
Ross MansonJuniorMinot 
Mike SailerSeniorWilliston 
Second Team
Dan GyltenSeniorWahpeton 
Greg MastrudSeniorFargo Shanley 
Derek MitzelSeniorDickinson 
Troy NelsonSeniorMinot 
David RobertsonJuniorGrafton 
Vince RobinsonSeniorGrand Forks Central 

1986-1987

First Team
Justin AndersonSeniorValley CityMr. BB Finalist
Bryan FlamSeniorJamestownMr. Basketball
Wade HerbelSeniorGraftonMr. BB Finalist
Rich KrajewskiSeniorGrafton 
Mike SailerJuniorWilliston 
Bob UpgrenSeniorBismarck 
Second Team
Jeff BensonSeniorFargo South 
Jeff BraunSeniorDickinson 
Troy GeiszlerSeniorDickinson 
Dave GlassSeniorFargo South 
Brian NelsonSeniorMinot 

1985-1986

First Team
Justin AndersonJuniorValley City 
Charlie EderSeniorWillistonMr. BB Finalist
Eric GardnerSeniorFargo SouthMr. BB Finalist
Darin JensenSeniorJamestownMr. BB Finalist
Mike SchmaltzSeniorBismarck St. Mary'sMr. BB Finalist
Second Team
Mike BoscheeSeniorValley City 
Dave BrooksSeniorMinot 
Brad DehneSeniorFargo North 
Dave GlassJuniorFargo South 
Wade HerbelJuniorGrafton 
Todd KovashSeniorDickinson Trinity 
Chad VogelSeniorBishop Ryan 

1984-1985

First Team
Charlie EderJuniorWilliston 
Sharky HansenSeniorDickinsonMr. BB Finalist
Scott MarquardtSeniorGrand Forks Red River 
Woody McBrideJuniorBismarck St. Mary's 
Juno PintarSeniorFargo NorthMr. Basketball
John SchafferSeniorBismarck CenturyMr. BB Finalist
Second Team
Mark AndersonSeniorMinot Ryan 
Chuck ClairmontSeniorBismarck 
Scott DeutschSeniorDevils Lake 
Darin JensenJuniorJamestown 
Mark JohnsonSeniorGrand Forks Central 
Steve KruegerSeniorFargo North 
Shawn NelsonSeniorMinot 
Mike OlsonSeniorGrafton 

1983-1984

First Team
Tom Birrenkott West Fargo 
Jim Hanson Dickinson 
Don LazorenkoSeniorGrand Forks Red River 
Woody McBrideSophomoreBismarck St. Mary's 
Randy Palmer Bismarck Century 
John SchafferJuniorBismarck Century 
Second Team
Scott DeutschJuniorDevils Lake 
Paul Jundt Bismarck 
Todd Knutson Williston 
Brian O'Gorman Devils Lake 
Brian Pulczinski West Fargo 

1982-1983

First Team
John Arman Bismarck St. Mary's 
Grant Hummell Fargo North 
Andy Patzner Minot 
Chad Swenson Wahpeton 
Darwin Volk Mandan 
Second Team
Tom Birrenkott West Fargo 
Shawn Kelly Fargo Shanley 
Kerry Meske Dickinson 
Bob Strege Fargo South 
Mike Tkachyk Williston 

1981-1982

First Team
Lance Anderson Grafton 
John Arman Bismarck St. Mary's 
Scott Bieri Jamestown 
Troy Hefta Williston 
Monty Larson Bismarck 
Second Team
Dave Bauduin Devils Lake 
Craig Christenson Williston 
Neil Onarheim Bottineau 
Steve Ruff Fargo Shanley 
Shawn Schreiner Grand Forks Red River 

1980-1981

First Team
Kelly Grindahl West Fargo 
Doyle Heisler Devils Lake 
Dave Levos Grand Forks Red River 
Tracy Porter Mandan 
Steve Tracy Bismarck St. Mary's 
Second Team
Lance Anderson Grafton 
Leigh Bjore Wahpeton 
Pat Landseidel Minot 
Mike Skadeland Williston 
Ron Thompson Grand Forks Central 

1979-1980

First Team
Paul Anderson Jamestown 
Steve Conn Grand Forks Central 
Greg Feltman Grafton 
Brent Lick Bismarck 
Steve Mundy Minot 
Tracy Volney Williston 
Second Team
Kent Andre Williston 
Howard Berglund Carrington 
Bob Gunderson Jamestown 
Doyle Heisler Devils Lake 
Bruce Kramer Minot Ryan 
Jim Larsien Grand Forks Red River 
Jason Lorenz Harvey 
Paul Rust Harvey 
Bob Snider Bismarck St. Mary's 

1978-1979

First Team
Paul Anderson Jamestown 
Dennis Eastman Wahpeton 
Dean Keplin Belcourt 
Scott McPherson Williston 
Mike Wacker Fargo North 
Second Team
Joe Dosman Langdon 
Bryan Hanstad Dickinson 
Dennis Kunkel Minot 
Bob Snider Bismarck St. Mary's 
Kevin Wanner Dickinson Trinity 

1977-1978

First Team
Don Brugman Jamestown 
Todd Cameron Wahpeton 
Stacy Conn Grand Forks Central 
Kirk Mundy Minot 
Rick Siefkin Dickinson 
Second Team
Doug Berglund Carrington 
Jeff Compton Grand Forks Red River 
Terry Fleckenstein Bismarck St. Mary's 
Brad Onarheim Bottineau 
Mike Wacker Fargo North 

1976-1977

First Team
Todd Bakken Fargo North 
Kevin Becker Bismarck St. Mary's 
Don Brugman Jamestown 
Mike Klimpel Minot 
John Rice Minot 
Second Team
Todd Cameron Wahpeton 
Stacy Conn Grand Forks Central 
Paul Hofer Williston 
Kirk Mundy Minot 
Terry Warkenthien Fargo North 

Research Contributors: Greg DeVillers, Lee Halvorson, Craig Keating