North Dakota Mr. Basketball History

Mr. Basketball is awarded annually to the state's top high school senior. Voting is currently conducted on a 5-3-1 points system by the North Dakota Associated Press Sportscasters and Sportswriters Association, in which voters list their top three choices. The original selection process, in use through the mid-1990s, allowed for each voter to choose one player.

In 31 seasons of the award, there have been 33 Mr. Basketball recipients (19 Class A; 14 Class B) and 163 Mr. Basketball finalists (84 Class A; 79 Class B).

2015

 RecipientTeamClass
Mr. BasketballBrad HeidlebaughRugbyB
FinalistDakota HalvorsonMinotA
FinalistCarter KretchmanOak GroveB

2014

 RecipientTeamClass
Mr. BasketballTanner KretchmanFargo DaviesA
FinalistBriton BussmanMilnorB
FinalistTanner HolteDes Lacs-BurlingtonB
FinalistTyler RudolphBismarck CenturyA
FinalistBen WeisbeckBismarck St. Mary'sA

2013

 RecipientTeamClass
Mr. BasketballA.J. JacobsonFargo ShanleyA
FinalistErron CollinsMandanA
FinalistJacob HaglerNorth StarB
FinalistMac KroeplinGrand Forks Red RiverA
FinalistNate MertensDevils LakeA
FinalistJacob VolkDickinson TrinityB
FinalistTrevor ZacherBeulahB

2012

 RecipientTeamClass
Mr. BasketballMelvin LangstaffWarwickB
FinalistMack ArvidsonGrand Forks Red RiverA
FinalistDevin CoyleMandanA
FinalistJustin McCloudBottineauB
FinalistMike PaulsonHatton-NorthwoodB
FinalistTanner PurintunLinton-HMBB
FinalistDexter WernerBismarckA
FinalistDan YaleBertholdB

2011

 RecipientTeamClass
Mr. BasketballPhilip SchanilecMidway-MintoB
FinalistShayden AkasonOak GroveB
FinalistJoe HanstadDickinsonA
FinalistGrant LindahlNorth StarB
FinalistNick SchultzFargo NorthA

2010

 RecipientTeamClass
Mr. BasketballAdam RandallKidder CountyB
FinalistBryan KielpinskiMandanA
FinalistNik SavageauFargo NorthA
FinalistGrant SingerTurtle Lake-Mercer-McCluskyB

2009

 RecipientTeamClass
Mr. BasketballCameron MalzerTurtle Lake-MercerB
FinalistBrent QvaleWillistonA

2008

 RecipientTeamClass
Mr. BasketballAustin DufaultKilldeerB
FinalistJordan AllardFargo SouthA
FinalistJamie MauchHankinsonB
FinalistJordan MayFargo NorthA
FinalistJustin ShipmanWatford CityB

2007

 RecipientTeamClass
Mr. BasketballBrian QvaleWillistonA
FinalistMark BakkumSteele-DawsonB
FinalistJustin BelohlavekMandanA
FinalistTony IronheartFour WindsB
FinalistTate KickDickinsonA
FinalistLuke LorenzMay-Port CGB
FinalistJordan WilhelmBismarckA

2006

 RecipientTeamClass
Mr. BasketballTravis MertensDevils LakeA
FinalistEric ErdmannFargo NorthA
FinalistPayton TivisBowmanB
FinalistJaden VothGlen Ullin-HebronB

2005

 RecipientTeamClass
Mr. BasketballJames HennessyWillistonA
FinalistKyle CarrLintonB
FinalistJordan EngelhardtBismarckA
FinalistChris LeierMandanA
FinalistAndy LeraasHillsboroB

2004

 RecipientTeamClass
Mr. BasketballLucas MoormannDickinsonA
FinalistChad GlasserDickinson TrinityB
FinalistJake HolenLaMoureB
FinalistKyle IversonElgin-New LeipzigB
FinalistBrady TrenbeathCavalierB

2003

 RecipientTeamClass
Mr. BasketballTyler KoenigFargo NorthA
FinalistBrian DykemaStrasburg-ZeelandB
FinalistCraig NelsonMay-Port CGB
FinalistKyle NelsonMay-Port CGB
FinalistTroy OttDickinsonA
FinalistMatt WitwerMinotA

2002

 RecipientTeamClass
Mr. BasketballTommy LeikasFargo NorthA
FinalistBrandon BataPingree-Buchanan-KensalB
FinalistTyler GreffMott-RegentB
FinalistChris ReinhartFinley-SharonB
FinalistMark RiedingerBismarck St. Mary'sA

2001

 RecipientTeamClass
Mr. BasketballAdam DobmeierFargo SouthA
FinalistTyler DahlenFargo NorthA
FinalistDavid ErbesRichlandB
FinalistEvan LindahlCandoB
FinalistJake SchmitzWillistonA

2000

 RecipientTeamClass
Mr. BasketballTyrone TerryValley CityA
FinalistGreg BatkeHazenB
FinalistJon GodfreadGrand Forks Red RiverA
FinalistRobert LawrenceWarwickB
FinalistNathan NatwickBismarckA

1999

 RecipientTeamClass
Mr. BasketballJeff BrandtMinotA
FinalistChuck ArchambaultBismarckA
FinalistJosh JohnsonDevils LakeA
FinalistTravis KraftMay-Port CGB
FinalistBrett MoserLeedsB

1998

 RecipientTeamClass
Mr. BasketballJeff BoscheeValley CityA
FinalistScott MajkrzakWest FargoA
FinalistJayden OlsonBeulahB
FinalistRyan WalkerMohallB

1997

 RecipientTeamClass
Mr. BasketballTravis SturdevantBismarck CenturyA
FinalistBrandon BaddingLangdonB
FinalistShane DettmannBismarckA
FinalistBrad PhillipsBeulahB
FinalistSteve SedlerGriggs County CentralB

1996

 RecipientTeamClass
Mr. BasketballKenny YoungerMinotA
FinalistCory BittnerGlen UllinB
FinalistJustin JohnsonDevils LakeA
FinalistHunter ReinkeWahpetonA
FinalistBlaine RistvedtWest FargoA
FinalistJ.O. ThielgesEnderlinB

1995

 RecipientTeamClass
Mr. BasketballHunter BergGrenoraB
FinalistScott HansonDakota Prairie-TolnaB
FinalistKelly HoweBismarck CenturyA
FinalistR.J. KuntzStanding RockB
FinalistJohn MausHattonB
FinalistTravis SchillingFargo SouthA
FinalistDan UptonMinotA

1994

 RecipientTeamClass
Mr. BasketballDustin UndlinMohallB
FinalistJosh HansenGrand Forks CentralA
FinalistDan MurrayBismarckA
FinalistRoss PankratzBishop RyanB
FinalistScott SheldonRegentB
FinalistJamie WagnerMandanA

1993

 RecipientTeamClass
Mr. BasketballRandy TorgrimsonWest FargoA
FinalistSteve HolenDes Lacs-BurlingtonB
FinalistJeremy HussWillistonA
FinalistMark MattsonWest FargoA
FinalistBrent VigenCentral ValleyB
FinalistJeremy VliemHettingerB

1992

 RecipientTeamClass
Mr. BasketballMarty McDonaldMunichB
FinalistMike BirrenkottWest FargoA
FinalistFred FridleyWatford CityB
FinalistJason HaagensonLeeds-WolfordB
FinalistJeff StevensFargo SouthA

1991

 RecipientTeamClass
Mr. BasketballBart MansonMinotA
FinalistRusty GilletteBismarckA
FinalistChipper HansonHillsboroB
FinalistDanny PeltierDunseithB
FinalistJohn RuffJamestownA

1990

 RecipientTeamClass
Mr. BasketballRob StefonowiczDivide CountyB
FinalistRon AllardWillistonA
FinalistGreg StephensFargo SouthA

1989

 RecipientTeamClass
Mr. BasketballChris GardnerFargo SouthA
Mr. BasketballBen JacobsonMayville-PortlandB
FinalistChris HeetlandValley CityA
FinalistRoss MansonMinotA
FinalistDave RobertsonGraftonA
FinalistJeff SchulzBismarck CenturyA

1988

 RecipientTeamClass
Mr. BasketballScott GuldsethEdinburgB
FinalistPete EricksonKenmareB
FinalistDoug GervingGlen UllinB
FinalistTroy HartmannBismarckA
FinalistSteve KoenigJamestownA
FinalistCraig LarsonGrand Forks Red RiverA
FinalistDick LavinHattonB

1987

 RecipientTeamClass
Mr. BasketballBryan FlamJamestownA
FinalistJustin AndersonValley CityA
FinalistBrian BuhrPageB
FinalistWade HerbelGraftonA

1986

 RecipientTeamClass
Mr. BasketballTodd OlsonCavalierB
FinalistCharlie EderWillistonA
FinalistEric GardnerFargo SouthA
FinalistDarin JensenJamestownA
FinalistElliot RotvoldHillsboroB
FinalistMike SchmaltzBismarck St. Mary'sA

1985

 RecipientTeamClass
Mr. BasketballChris LamoureuxNewburgB
Mr. BasketballJuno PintarFargo NorthA
FinalistSharky HansenDickinsonA
FinalistLes JepsenBowbellsB
FinalistKalvin NjosEppingB
FinalistJon RichterLintonB
FinalistJohn SchafferBismarck CenturyA